Hesaplamalı Bilim Sanatı


Hesaplama ortamı kurmak üzerine bir kitap serisi
NOTE: THE TEXT BELOW IS OUT OF DATE,
AND REFERS TO AN EARLIER ACS VERSION.
We welcome volunteers to translate the new ACS version.


© 2003-2005 Piet Hut ve Jun Makino

Yenilikler

  • Son güncelleme: 13 Nisan 2005, ACS 1.2

Sorular?


Kitaplarımızın çeşitli bölümlerini aşağıda doğrudan sanal ortam üzerinden okuyabilirsiniz. Bir kopyasını indirmeyi tercih ederseniz, metinde bahsedilen bilgisayar programlarını da içeren ACS sürümleri'nden birini seçebilirsiniz. Bütün ACS (Art of Computational Science, HBS, Hesaplamalı Bilim Sanatı) malzemelerimize ACS açık kaynak lisans şartları altında erişilebilir. Son gelişmeler için Yenilikler sayfasına, sık sorulan sorulara verilen cevaplar için SSS (Sık Sorulan Sorular) sayfasına bakınız.
Kaynak koduna erişim bir şeydir, kaynak kodu yazma üzerine yapılmış araştırma bilgisine erişmek ise oldukça başka bir şeydir. Aşağıdaki Manifesto'muzda ACS insiyatifi'nin arkasındaki felsefeyi anlattık.
  • Açık Bilgi

    • 0. Manifesto    (PS  /  PDF)     [tamamlanmadı]
    • 1. Kod ile Harmanlanmış Metin     [hazırlanıyor]
    • 2. Çıkarılan Dersler     [hazırlanıyor]

Kali projesi yıldız kümeleri, yıldız oluşum alanları ve bir yada daha çok yoğun kara delik içeren galaktik çekirdek gibi yoğun sistemler için bir laboratuvar kurulumuna yönlendirilmiştir. Sıfırdan Kali kodunu oluşturmakta olan iki astrofizikçi arasındaki konuşmalar merkez alınmıştır. Daha çok bölüm ve üçer satırlık açıklamaları için Kali Kodu sayfasına bakın.

İlk kitabımız çok cisim deneyleri kurmak için 260 sayfalık bir girişten oluşuyor. C++ ile yazılmış değişken zaman adımlı bir Hermite kodu hakkında hala kullanışlı ayrıntılı açılamalar içeriyor. İçeriği yakında Kali projesi içinde çok daha geniş şekilde ele alınmış olacağı halde, tarihsel nedenlerle bu cildi burada tutacağız.